„Nasz zakład Kiverco, który właśnie obchodził pierwszą rocznicę istnienia, zapewnił nam funkcjonowanie przez cały okres blokady. Zakład okazał się fundamentem pozwalającym nam przetrwać ten bardzo trudny czas; bazowaliśmy na nim, zapewniając niezbędne bieżące usługi naszym kluczowym klientom”, mówi Patterson.
Jak wyjaśnia, oparcie działalności na zakładzie budowlanym i rozbiórkowym w Newcastle (pierwszym, jaki spółka założyła w Wielkiej Brytanii) wynikało nie tylko z wysoce zautomatyzowanej konstrukcji tego rozwiązania w zakresie recyklingu, ale i z solidności budynku i sprawdzonej niezawodności.
„Jednym z najważniejszych czynników, na których w głównej mierze skupiliśmy się korzystając z zakładu Kiverco w okresie blokady, była wysoce zautomatyzowana konstrukcja. Nie zawiera ona jednej dużej stacji sortowania, a biorąc pod uwagę, że i tak potrzebowaliśmy tylko kilku sortowaczy, można było łatwo dostosować pracę do zasad zachowywania dystansu społecznego”.
Jak dodaje, “Nie spodziewałem się, że w pierwszym roku funkcjonowania dojdzie do takiego precedensu i że zakład będzie musiał pracować na tak wysokich obrotach, z czym sobie jednak poradził. Niewątpliwie system przetwarza obecnie duże ilości materiałów i faktycznie był to swego rodzaju test dla tego zakładu. Pozwoliło to nam utrzymać działalność i prowadzić ją tak, by zapewnić utrzymanie poziomu naszych usług”.
Patrząc wstecz na pierwszy rok pracy nowego zakładu, Patterson stwierdza: “To niesamowite, że mieliśmy tak mało kontaktu z Kiverco. Tak naprawdę nie musieliśmy się z nimi kontaktować w żadnej sprawie, co jest dość nietypowe w przypadku nowego zakładu; było to więc dla mnie nowe doświadczenie. Zwykle z otwarciem zakładu wiąże się więcej problemów”.
Kiedy Remondis przejęła JBT, spółkę zarządzającą odpadami z siedzibą w Newcastle, obiekt miał ograniczone możliwości, bazował na pracy ręcznej i był nieefektywny.
Zgodnie z założeniami projektowymi zakład miał odznaczać się podwojeniem możliwości przetwarzania, przy jednoczesnej zdecydowanej poprawie jakości i zwiększeniu ilości odzyskiwanych materiałów i zredukowaniu pracy ręcznej do minimum, w celu obniżenia kosztów operacyjnych i zapewnienia zrównoważonego poziomu jakości.
Kiverco stworzyła wysoce zautomatyzowany zakład, w którym prace ręczne są mniej intensywne, bezpieczniejsze i prowadzone w zdrowszej atmosferze.
Dziś Remondis jest w stanie przetwarzać dwa razy więcej materiałów niż kiedyś, osiągając ponad 95% czystości – korzystając z zaledwie sześciu sortowaczy.
Dzięki temu Remondis rozszerzyła bazę swoich klientów, z możliwością podwojenia wydajności i świadczenia wysokiej jakości usług na rzecz lokalnych władz. Frakcja odpadów resztkowych została zmniejszona o ponad 10 procent, a produkty przetwarzania są wysyłane do wyższej klasy zastosowań końcowych.
Rozwiązanie Kiverco z zakresu recyklingu stanowi integrację całej gamy systemów sortowania, włącznie z ekranami, magnesami, separatorami gęstości oraz technologii sortowania w bliskiej podczerwieni. Rozwiązanie zostało stworzone do przetwarzania co najmniej 45 ton materiału na godzinę.
„Moim zdaniem pierwszy rok współpracy Kiverco i Remondis, jak również słowa Steve’a dowodzą, że w Kiverco nie rzucamy słów na wiatr – tworzymy dobry projekt, budujemy solidny obiekt i zawsze robimy to, co właściwe”.
WIĘCEJ INFORMACJI UDZIELA:
Angela Madden
Dyrektor ds. Marketingu i PR
Angela.madden@kiverco.com
+ 44 (0) 7769 499 399
www.kiverco.com